artykuły

Informacja, czyli jak podać news

Informacja

Informacja to ta część dziennikarstwa, która wymaga od nas największego zaangażowania. Nie jest łatwo być pierwszym przed całą resztą, ale każdego dnia trzeba próbować, w końcu nadejdzie nasza chwila, news przeznaczony dla nas. Klasyczna informacja kieruje się kilkoma standardowymi zasadami, przed którymi nie ma ucieczki. Stara szkoła pisania informacji wymaga od nas rzetelnego odpowiadania na pytania, które zada nasz czytelnik.

Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Jak? Dlaczego?

Nie uda nam się obejść odpowiedzi na te podstawowe pytania pisząc informację. Zasady te są tak stare, że ich początków możemy szukać w staro łacińskich tekstach sięgających średniowiecza. Informacja ma jedno podstawowe zadanie – informować. Nie bez powodu najczęściej nazywana jest newsem.

Budowa informacji poza tym, że powinna być poprawna gramatycznie powinna być jednocześnie odpowiedzią na powyższe pytania. Mgliste obrazowanie sytuacji zepchnie naszą informację w odmęty i zaginie wraz z innymi preclami.

Zasada Odwróconej Piramidy

Jedna z najistotniejszych zasad dotyczących budowania informacji, mianowicie nasza informacja powinna przypominać piramidę, ale najważniejsze jest budowanie napięcia. Każda część naszej odwróconej informacji jest adekwatna ważności newsa.

Zasada odwróconej piramidy

To właśnie tytuł gra najważniejsze skrzypce. Jeśli nagłówkiem przykujemy uwagę czytelnika połowa sukcesu za nami. Długość poszczególnych elementów naszej piramidy odpowiada nie tylko ważności podawanych informacji, ale również ilości podanych słów. Po tytule przychodzi Lid, czyli krótkie wprowadzenie do opisywanej informacji. Szkół pisania lidów jest wiele. Jedne mówią o krótkim wprowadzeniu, inne zastępują je zwiastunem tego, czego możemy się spodziewać w dalszej części tekstu.

Więcej o pisaniu tytułów znajdziesz tutaj. Jeśli chcesz wiedzieć jak powinna wyglądać konstrukcja lidu zapraszam do lektury tutaj.

Jesteś odpowiedzialny za informację

Z informacją jest jak z dzieckiem, jesteśmy za nią odpowiedzialni. Pod każda informacją podajemy swoje nazwisko, które z czasem stanie się wizytówką wszystkich napisanych przez nas artykułów. Informacja powinna być prawdziwa i rzetelna, nie mamy prawa przekręcać faktów, ani koloryzować. Pisząc news ograniczmy naszą fantazję jedynie do barwnego przedstawienia rzeczywistości.

Nie mamy możliwości trzymania naszej informacji na smyczy, ale mamy obowiązek przedstawić ją jak najbardziej wiarygodną. Kiedy wypuścimy ją spod pióra zacznie żyć swoim życiem, ale powinniśmy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby była prawdziwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *