artykuły

Jak napisać felieton?

Jak napisać felieton?
Felieton to szybka i jedna z najprostszych form pisania artykułów. Obecnie formę felietonu, czyli luźnej analizy rzeczywistości przybiera większość popularnych blogów. Na sukces felietonów złoża się przede wszystkim ich prosta i niezobowiązująca forma, która doskonale się czyta w tramwaju, pociągu czy na przejściu dla pieszych czekając na zielone światło. Żyjemy w czasach, gdzie chcemy czytać szybko, szybko zjeść czy przemieścić się z punktu A do punktu A. Nastały czasy felietonów, szybkich i przystępnych artykułów opisujących otaczający nas świat, a niekiedy stające się współczesną baśnią.

Jakimi zasadami kieruje się felieton?

Tak naprawdę pisząc felieton, nie musimy się kierować żadnymi zasadami to wolny styl i przypadkowość powoduje, że jest on przystępny i lubiany przez czytelników. W felietonach znajdziemy dygresje, porównania, mieszanie stylów i sarkazm. Jednym słowem żadnych zasad.
Jedyną kwestią, którą należy uporządkować w felietonach to kolejność faktów omawianych w kolejnych częściach, co wymaga od autora przede wszystkim samodyscypliny. Zadaniem narratora jest powiązanie wszystkich wątków w spójną całość.
 CYTRYNOWYSORBET.PL

Jak budować styl w felietonach?

Styl to indywidualna sprawa każdego autora, są tacy, którzy jak tylko wezmą pióro w dłoń i tworzą swój własny, unikatowy styl, ale są również i tacy, którzy poszukują go przez całe życie. Do stworzenia dobrego artykułu potrzebne jest przede wszystkim powołanie. Nic nie zastąpi talentu, choć pisać można się nauczyć.

Felietony można zacząć pisać od krótki form, jak komentarze bieżących wydarzeń, a z czasem przejść na bardziej zaawansowany styl.

Podsumowując felieton to prosty i przyjemny tekst, niekiedy o zabarwieniu baśni, ale opisujący otaczającą nas rzeczywistość. W felietonie wszystko jest dozwolone, ale należy znaleźć umiar i balans pomiędzy fantazją a rzeczywistością. W końcu nie piszemy bajek, a współczesne szybkie teksty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *