artykuły

Jak napisać dobry artykuł?

Jak napisać dobry artykuł?

Dobry artykuł to jak danie w restauracji ma zachęcać do konsumpcji. Pierwszą kwestią przy pisaniu artykułów jest temat. Bez dobrego i chwytliwego tematu będziemy pisać w pustą przestrzeń. Szukając inspiracji, możemy przejrzeć najczęściej poruszane tematy, ale pamiętajmy, że zaistniejemy wyłącznie w wybranej niszy. Mierzenie zbyt wysoko na samym początku naszej drogi spowoduje zniechęcenie. Priorytetem przy pisaniu dobrych artykułów powinien być chwytliwy i intrygujący tytuł oraz ciekawa treść.

Dobry artykuł zaczyna się od tytułu

Tytuł to podstawa dobrego artykułu. Z pierwszą formą tytułu spotykamy się już na pierwszych zajęciach w szkole podstawowej, zapisując ,,Temat lekcji”. Informacja nie istnieje bez dobrego tytułu. Sami możemy zauważyć, że przeglądając portale internetowe czy kanały z wiadomościami to właśnie tytuł przekłuwa naszą uwagę i zaczynamy czytać, czy słuchać informacji.

Zadaniem tytułu jest przyciągnięcie uwagi odbiorcy, może być zabawny i wywoływać uśmiech lub intrygujący i przykuwający uwagę. To właśnie tytuł powoduje, że sięgamy po gazetę, książkę czy klikamy w link do artykułu na stronie internetowej.

Dobry tytuł to imię dobrego artykułu.

Tytułem kusimy odbiorcę i zaciągamy u niego dług, który spłacamy, im bardziej zagłębia się w treść. To właściwe tytuł powoduje, że odbiorca szuka w tekście lekarstwa na ukojenie swojego bólu. Jednym słowem wszystko zaczyna się od tytułu.

Więcej na temat tworzenia dobrego tytułu znajdziecie tutaj.

Baner reklamowy

Dobry artykuł opiera się na konspekcie

Każdy profesjonalista powie wam, że konspektem dobry artykuł stoi. To, co zamierzamy napisać, powinniśmy na początku usystematyzować i uporządkować. Nie trzeba być od razu pedantem, ale porządek przy pisaniu bardzo pomaga.

W konspekcie powinniśmy zawrzeć od ośmiu do dwunastu punktów, które z kolei rozwiniemy w artykule. Skupmy się na konkretach, zbaczanie z drogi wywiedzie nas na manowce i spowoduje, że odejdziemy od pierwotnych założeń.

Konspekt może przypominać plan ramowy, który z kolei będziemy poszerzać o wartościowe informacje. Pigułkę powinniśmy zawrzeć już w lidzie, ale o tym poniżej.

Dobry artykuł to wciągający lid

Zastanawiając się, nad konstrukcją lidu zbudujmy tezę, która zostanie również zawarta w kontekście i broniona w dalszej części artykułu. Lid to zwiastun naszego artykułu, w nim zachęcamy czytelnika, aby sięgnął po więcej.

U mnie lid to zawsze potok pierwszych słów, jakie przychodzą mi do głowy po wymyśleniu tytułu. To jak z pisaniem książki, pierwszy rozdział buduje historię i nastrój, którą rozwijamy w dalszej części i rozdziałach.

Chcecie wiedzieć, ile powinien znaków zawierać dobry lid? Moim zdaniem dobry lid może mieć 250 znaków, ale równie dobrze nasza zapowiedź zmieści w jednym czy dwóch soczystych zdaniach.

Dobry artykuł buduje napięcie

Rodzaj artykułu, jaki napiszecie, uzależniony jest od efektu, jaki chcecie wywołać. Dług czytelnika zaciągamy tytułem to, czego może oczekiwać znajdzie w lidzie, ale w dalszej części również powinniśmy odkrywać powoli karty. Szkół tworzenia dobrych artykułów jest wiele, jedne mówią, że konstrukcja powinna przypominać horror, a inni, że lekkość i świeżość jak w romantycznej powieści Jane Austin.

Z czasem sami dojdziemy do tego, jakim pisarzem chcemy być, albo przez lata będziemy szukać własnej ścieżki i nie raz otrzemy się o horror, albo o angielską sielską wieś.

Pisząc, artykuł konstruujemy go w taki sposób, aby był on przyjazny w czytaniu, poza tytułem i lidem ważne są również śródtytuły. Oddzielają one poszczególne części tekstu i porządkują tematycznie. Jeden śródtytuł powinien zamierać maksymalnie trzy akapity i nie być przesycony treścią, ponieważ stanie się nieczytelny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *