artykuły

Jak napisać dobry reportaż?

Jak napisać reportaż?

Reportaż to już znacznie większe wyzwanie niż klasyczny i popularny felieton. W reportażu styl i charakter tekstu jest bardziej rozbudowany, a forma znacznie więcej wymaga od jej autora. Reportaż może być doskonały, albo zły. Pośrednia ocena nie zadowala ani czytelnika, ani samego autora tekstu. Przy reportażu najważniejszy jest temat, który stanowi nie tylko jego kwintesencję, ale stanowi również o całej konstrukcji. Nad tematem powinniśmy pochylić się nieco dłużej, a nasze badania powinny być dokładne i szczegółowe, aby prawidłowo oddać opisywaną historię.

Jaki jest cel reportażu?

Bardzo często reportaż porównywany jest do wywiadu, gdzie autor jest jednocześnie narratorem, ale pierwszy głos ma główny bohater. Zadaniem reportażu jest przybliżenie nam sylwetki bohatera oraz zapoznanie nas z jego intymną historią.

Możemy napisać wywiad, gdzie poszczególne elementy wypowiedzi będą oddzielone pytaniami autora lub usunąć się w cień i dać naszemu bohaterowi prawo do opowiedzenia swojej historii.

Jaką formę może przybrać reportaż?

Najczęściej reportaż przyjmuje formę portretu. Autor jest malarzem, ale nie stanowi tutaj pierwszego planu. W reportażu autor jest śledczym, który próbuje dowieść prawdy postawionym we wstępnie tezom. Jego postać jest wyraźna, ale nie przysłania prawdziwego obrazu, jakim jest ukazanie historii bohatera.

Konstruując dłuższą historię omijamy formę portretu, a przechodzimy do opowieści literackiej porównywalnej z opowiadaniem. I tutaj śmiało możemy reportaż porównać do filmu, gdzie cała historia zostaje zmontowana i uwydatnione zostają jedynie najistotniejsze aspekty.

Idąc dalej i szukając odpowiedniej formy reportażu natkniemy się na fabułę, czyli rozwiązanie problemu naszego bohatera. Cała historia rozpoczyna się od pytań, wstępnych tez, a w rozwinięciu znajdziemy pogłębianie tematu, który zakończymy rozwiązaniem i odpowiedzeniem na początkowe pytania oraz te, które pojawiły się w trakcie prowadzenia badań.

Co możemy znaleźć w reportażu?

Poza oczywiście prawdziwą historią, która jest sercem reportażu znajdziemy również zastosowanie cytatów w formie wypowiedzi naszego bohatera. Cytowanie pozwala na dogłębną analizę przypadku, którym się zajmujemy.

Opis historii to nie tylko charakteryzacja naszego bohatera, ale również nas samych. Analizując badany przypadek opisujemy nasze emocje, które towarzyszyły nam w czasie badań oraz to jak się odnajdowaliśmy w tej sytuacji. Pisząc reportaż jesteśmy reżyserem, który odpowiedzialny jest za przedstawienie, jak również sposób przekazu. To my naświetlamy najciekawsze wątki i uwypuklamy to, co najistotniejsze w historii.

Podsumowując reportaż to świetna literatura faktu, gdzie ukazywana jest prawdziwa historia i bohaterowie z krwi i kości. Reportaż był i jest najbardziej cenioną formą dziennikarstwa. Będąc reporterem ponosimy wielką odpowiedzialność za przekazywany obraz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *